Jump to Content

< back

2003 Supported Researchers

Supported researcher list (all years)


Chancellery

Prof Ed Carson

 

top^

 

Division of Business & Enterprise

School of Accounting and Information Systems Prof M Smith
Dr G Lehman
Dr M Metcalfe
A/Prof M Heng
Mr D Banks
Ms S Spencer
Prof T Tinker
Ms S Barker
International Graduate School of Management A/Prof M Patrickson
Dr B Elsey
Dr B Gurd
Prof R Oxenberry
Ms M Bambacas
School of International Business Prof J McKay
A/Prof R Sharp
Dr C Provis
A/Prof R Sarre
Prof M Lewis
Mr J Juniper
A/Prof M Shanahan
Dr H Bjornlund
Dr J Pisaniello
Ms V Kupke
Mr S Barrett
Mr W Marano
Mr G Treuren
Prof R Fowler
Dr H Harris
Prof M Burns
Dr L Hartmann
Prof R Blandy
Prof D Round
Prof G Brown
Dr M Monga
School of Marketing A/Prof B Sharp
Dr R Kennedy
Prof L Lockshin
Dr C Rungie
Dr J Romaniuk
Dr J Dawes
Dr A Sharp
Mr A Beaujanot

 

top^

 

Division of Education, Arts & Social Sciences

Division Office Prof D Dawson
Dr A Baker
Dr C Van Den Heuvel
Dr G Roach
Dr A Fletcher
Dr S Ferguson
Unaipon School Dr R Amery
A/Prof D Roberts
School of International Studies A/Prof A Scarino
Mr A Scrimgeour
Dr V Tudini
Mr G Chiro
Dr R Fopp
Louis Laybourne-Smith School of Architecture Prof D Langmead
Dr C Garnaut
Mr S Loo
South Australian School of Art Prof I North
Ms M Atkinson
Prof K Lawrence
Ms P Zeplin
School of Communication & Information Studies Prof A Mackinnon
Dr S Franzway
Ms P Roberts
A/Prof M Nimon
Mr P Marriott
Prof C Woods
Dr G Bloustein
School of Education Prof W Schiller
A/Prof Roger Harris
A/Prof S Hill
Prof M Ebbeck
Prof B Comber
Prof F Briggs
Ms J McDowall
Prof J Kenway
Dr M Simons
Mr S Keirl
A/Prof J Gill
Mr P Cormack
Dr T Stehlik
Dr S Shore
Ms P Grant
Dr A Barnes
Dr P Willis
Ms R Trenerry
Dr H Nixon
Prof R Crotty
Dr B Johnson
Dr J Peters
School of Psychology Prof A Winefield
A/Prof M Dollard
Dr K Lushington
Prof K Howells
Dr R Ranzjin
A/Prof J Metzer
School of Social Work and Social Policy Dr L Bryant
Ms D Tedmanson
Ms D Chung
Dr H Cameron
Mr P O'Leary
Ms S King
A/Prof A Jamrozik
Dr W Seymour
Ms S Diamandi
A/Prof K Rigby

 

top^

 

Division of Health Sciences

Division Office Prof D Wilkinson
Dr S Scutter
Health Sciences Prof K Norton
Dr T Olds
A/Prof K Grimmer
Mr J Dollman
Mr G Dodd
Dr M Drummond
A/Prof E May
Dr L Sheppard
Ms S MacKintosh
Ms W Barber
Mr M Jones
A/Prof P Trott
Dr A Warden-Flood
School of Nursing and Midwifery Prof J Cheek
Dr K Price
Prof P Darbyshire
Ms A Ballantyne
Prof S Stewart
A/Prof E Muir-Cochrane
Dr L Barnes
Ms T Gibson
Mr P Cook
A/Prof A Summers
School of Pharmaceutical, Molecular and Biomedical Sciences A/Prof A Evans
A/Prof A Gilbert
Dr R McKinnon
A/Prof P Pendleton
Prof M Barton
Dr B Roberts
A/Prof D Mulcahy
Dr P Hayball
A/Prof A Woods
Prof A Bretag
A/Prof B Hughes
Dr E Roughead
Dr M Kokkinn
A/Prof I Stupans
Dr R Milne
Mr F Peddie
South Australian Centre for Rural and Remote Health A/Prof G Misan
Ms J Taylor
Ms J Dollard

 

top^

 

Division of Information Technology, Engineering & The Environment

Advanced Manufacturing and Mechanical Engineering Prof G Lin
Dr J Desbiolles
A/Prof J Fielke
A/Prof W Saman
Mr S De Maria
A/Prof K Abhary
Mr H Wahyudi
Mr M Slattery
Mr A Lambrinos
Dr S H Lee
Dr F Bruno
School of Computer and Information Science Dr B Thomas
A/Prof J Warren
Prof M Schrefl
Dr J Slay
A/Prof D Kearney
Prof M Stumptner
Dr C Steketee
Prof G Quirchmayr
Ms S George

School of Environmental and Recreation Management

A/Prof G Howat
Mr G Crilley
Mr S Edgecombe
Ms S Mikilewicz
Dr F Tiver
Mr D Adamson
Prof B Bourman
Ms D Weber

School of Geoinformatics, Planning and Building

Prof M Taylor
Prof S Hamnett
Mr R Zito
Mr D Bruce
Mr S Clement
Dr A Allan

Geoscience, Minerals and Civil Engineering

Mr D Pezzaniti
Mr D Cameron
Prof S Priest
A/Prof J Jago
A/Prof J Argue
Dr Y Zhuge
Dr J Mills
Mr B Collison

School of Mathematics and Statistics

Prof J Filar
Prof P Howlett
A/Prof V Gaitsgory
Dr J Boland
Dr Y Kaya
Dr D Panton
Mr K White

Electrical and Information Engineering

Prof S Cook
Mr D Harris
Prof J Billington
A/Prof L Jain
Prof J Thomas
Dr D Cropley
Prof P Sydenham
A/Prof J Kasser
Dr N Sproles
A/Prof O Gol
Prof A Nafalski
Dr L Kristensen
Dr T Ferris
Prof M Haskard
Dr K Dogancay
Dr S Aziz
Mr M Harris
Ms Z Nedic
Dr S Ali

 

top^

 

Institute for Telecommunications Research

Dr A Barbulescu
Prof W Cowley
Dr A Grant
Prof H Green
Prof M Miller

Dr A Dadej
Dr S Perreau
Mr M Tykesson
Mr C Burnet
Dr L Rasmussen

 

top^

 

Ian Wark Research Institute

Prof J Ralston
Dr S Grano
Prof R Smart
A/Prof D Fornasiero
Dr A Gerson
Dr B Skinner
Dr N Choudhury
Dr C Prestidge
Prof R Horn
Dr N Dutta
Dr L Britcher

Dr J Addai-Mensah
Dr T Wilks
Dr G Morris
Dr M C Barnes
Dr M Zbik
Dr S Kumar
Mr M Jasieniak
Dr J E Thomas
Dr D Beattie
Dr R Sedev
Dr K Bremmell

 

top^

 

Whyalla Campus

Dr B Cheers
Mr J Petkov
Dr B Trainor

 

top^